3B çizim araçları

Çizimlerinize boyut katın

İçinde yaşadığımız gelecekte 3B yazıcılarla kalemler birbirinden ayrı şeyler olmayacak. Artık 3B yazıcı kalemlerle plastik şaheserlerinizi her yerde yaratabilirsiniz. Tek yapmanız gereken kalemi bir yüzeye koymak, havaya doğru bir çizgi çekmek ve daha sonra bu noktaya detayları eklemek. Bu kalemler hâlâ yeni. 2 milyon dolarlık Kickstarter kampanyasını 2013’te başlatan 3Doodler türünün ilk örneğiydi. Şimdilerde ise alternatifleriniz var. Biz de üç popüler modeli test ettik.

unnamed-3

1 3DOODLER START

3Doodler şu anda iki model satıyor. Amiral gemisi diyebileceğimiz 3Doodler 2.0 ve bizim gibi acemilere hitap eden Start. İkinci model tek düğmesi ve kolay kavrayabileceğiniz iri gövdesiyle “kullanıcı dostuyum” diye bağırıyor adeta. Plastik filamanı üstteki delikten koyuyor, turuncu düğmeye basıyor, sonra da kalemin ısınması için 60 saniye bekliyorsunuz. Ardından aynı düğmeyi basılı tutup çizim yapıyorsunuz. 99 dolarlık kitte kalemin yanı sıra öğrenmeyi kolaylaştıracak şablonlar bulunuyor.

2 LIX PEN

Sadece 45 gram ağırlıktaki Lix test ettiğimiz en hafif, en ince aygıt. Bu yüzden de rakiplerine kıyasla gerçek kalem hissiyatı veriyor. Hatta ucunda klips ve filamanın kullanıma hazır olduğunu gösteren dört adet uyarı ışığı var. Kalem etkisini bozan tek şey Lix’in kullanım sırasında güç kaynağına bağlı kalma zorunluluğu. Yine de bunun 3B aygıtların en klası olduğunu bilince içiniz rahat edebilir.

3 7TECH PEN

7Tech test ettiğimiz üç kalem arasında filamanın hızını ve sıcaklığını kontrol etmenize izin veren tek tasarım. Bu değerleri kalemin üstündeki küçük bir ekrandan görebiliyor, bir dizi ok biçimli düğmeyle de ayar yapabiliyorsunuz. 7Tech size denetim sağlıyor ama biraz hantal. Kullanım sırasında fişinin takılı olması gerekiyor ve kalemle gelen filamanlar halka biçiminde olduğundan kalemden dışarı uzanıyor, gelecek vaat eden sanatçıların yolunu kesiyor.

KAYNAK: Popular Science Türkiye TEMMUZ 2016

Paylaş !
Son Yazılar
Bir cevap bırakın
Captcha Captcha güncellemek için resime tıkla