Apple’ın cam evi

unnamed

Apple, Cupertino California’daki merkezinden sadece 5 kilometre uzakta neredeyse kendi markası kadar büyük bir şey inşa ediyor: Adına “uzay gemisi” de denilen yeni bir kampüs. Çapı neredeyse 1,6 kilometre olan kampüs, bu yılsonuna doğru tamamlandığında Pentagon’dan büyük olacak ve 13.000 çalışana ev sahipliği yapacak. Bu çalışanlar arasında iPhone’u şekillendiren tasarım duayeni Jony Ive ve kârlılığı milyar dolarlar düzeyinde tutan CEO Tim Cook da var. Apple’ın Campus 2 adlı kampüsü (tahmini maliyeti 5 milyar dolar) tümüyle temiz enerjiyle çalışıyor. Bu enerjinin büyük kısmı güneşten elde ediliyor. Fakat bizim dikkatimizi asıl çeken, kavisli camdan yapılmış 3.000 adet cam panel. Apple’ın uzay gemisinin etrafı şimdiye dek üretilmiş en büyük strüktürel cam parçalarıyla kaplı. Söz konusu camlar ve boşluklu beton bir araya gelince ortaya nefes alan bir bina çıkıyor. Kendilerinden kibarca rica ettik, Apple da bu yapının devrimci tasarım unsurlarına bakmamıza izin verdi.

unnamed-1

CAM

Binanın her yanını kaplayan bu devasa cam paneller için Apple, Steve Jobs’un en sevdiği Apple Store’u (Manhattan’daki 5. Cadde’de) tasarlayan Alman firması sedak/seele’den yardım almış. Firmaya her birinin genişliği 10-14 metre arası değişen 3,15 metre yüksekliğinde cam paneller sipariş edilmiş. Bu paneller, standart olarak kullanılan en büyük cam panellerin iki katından uzun. Sedak/seele firmasının müdürü Nelli Diller, “Camlara laminasyon sırasında, güçlendirmek için 600 dereceye ısıttıktan hemen sonra kavis verdik,” diyor. Cam panellerin en ağırı 3 ton. Kampüste toplamda 900 adet dikey cam panel, 1.600 adet cam saçak (kanopi), 510 adet üst duvar camı ve 126 adet tavan cam paneli bulunuyor. Günümüzde üretilen en iyi camda bile 3,17 mm hata payı var. Yani cam istenenden 3,17 mm uzun ya da kısa olabiliyor. Fakat Apple’ın müthiş bir hassasiyetle üretilen cam panellerinde tolerans 0,79 mm.

unnamed-2

HAZIR BETON

Yeni bina, hem tavanları hem de zemini oluşturan özel yapım boşluklu beton sayesinde gerçekten nefes alıyor. Büyük hava boşlukları binanın kendi kendini havalandırmasını sağlıyor ve bu beton levhaları üreten Foster + Parners uluslararası1 mimarlık ve tasarım şirketinin üst düzey yöneticisi Stefan Behling’in tabiriyle, “geleneksel soğutma yöntemlerine duyulan ihtiyacı büyük oranda ortadan kaldırıyor.” Türünün tek örneği olan bu hava boşluklu beton, 70 kişilik bir mühendis ekibinin ürünü. Beton levhalar ortalama 3,9 x 12 metre boyutlarda. Tıpkı cüruf briketlerinde ve putrellerde olduğu gibi, ortasındaki boşluk “betonun dayanıklılığını1 azaltmıyor” diyor Behling. Şirket bu yapıyı inşa ederken ağırlığı toplam 212 ton olan 4.300 beton levhadan yararlanmış. Uzay gemisinin restoran kapılarının 20 metre yükseklikte ve 330 ton ağırlıkta olduğu düşünülürse bu hafif kalıyor.

KAYNAK: Popular Science Türkiye TEMMUZ 2016
Paylaş !
Son Yazılar
Bir cevap bırakın
Captcha Captcha güncellemek için resime tıkla